Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare teren

Cum pot revendica un teren care a apartinut bunicilor si a fost trecut in proprietatea statului in baza Decretului de expropriere nr 463/1984 , daca eu nu mai am nici un fel de act de la bunici ?Singurul lucru de care am putut sa fac rost este decretul si schitele proprietatii.
Acestia au murit si nu mai detin nici un act de deces sau de proprietate .
Printr-o adresa de la primarie m-au informat ca terenul reprezinta domeniul public al municipalitatii.
Ma poate ajuta cineva sa-mi dea un sfat de unde sa incep si cu ce documente?
Multumesc anticipat
:help:
Puteti incepe de la arhivele statului, arhiva directiei de taxe si impozite, registrul de transcriptiuni inscriptiuni (arhiva).
Ati formulat notificare de restituire in baza legilor speciale?

Av. Cermak Iuliana
privitor la certificatele de deces si nastere al acestora va puteti adresa unui birou notarial care poate solicita primariei in care s-a inregistrat nasterea si decesul acestora " certificate pentru uzul organelor statului "
Multumesc nu am depus nici o cerere , in septembrie 2008 ne-am interesat de teren la indemnul unor prieteni .Atunci am solicitat primariei regimul juridic al terenului .