Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Personal Contractual vs. Functionar (public)
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Personal Contractual vs. Functionar (public)

Buna ziua,

Doresc, pe acesta cale, sa pun urmatoarea intrebare:
Personalul contractual dintr-o institutie a administratiei publice centrale, autofinantata integral, sunt considerati functionari sau functionari publici?

Art. 145 CP stipuleaza:
Public
Prin termenul public se înţelege tot ce priveşte autorităţile publice, instituţiile publice, instituţiile sau alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publică, serviciile de interes public, precum şi bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.

iar Art 147 CP
Funcţionar public şi funcţionar
Prin funcţionar public se înţelege orice persoană care exercită permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost învestită, o însărcinare de orice natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unităţi dintre cele la care se referă art. 145.
Prin funcţionar se înţelege persoana menţionată în alin. 1, precum şi orice salariat care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevăzute în acel alineat.

Imi poate adnota cineva ultima fraza "..., precum şi orice salariat care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevăzute în acel alineat."?

In speranta unor raspunsuri prompte va multumesc anticipat.
Personalul contractual dintr-o institutie a administratiei publice centrale nu este considerat functionar public.

Personalul contractual isi desfasoara activitatea in baza unui raport de munca (c.i.m.) , iar functionarul public in baza unui raport de serviciu (act de numire in functie publica).

Personalul contractula poate intra in categoria functionarilor ...