Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reciclare deseuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reciclare deseuri

O firma colecteaza deseuri plastic pe care le recicleaza. In urma reciclarii rezulta fulgi plastic. Cum se vand aceste produse : in regim de deseuri (taxare inversa) sau cu TVA colectata ?
Multumesc.
Buna ziua!
Nu va pot lamuri la faza cu TVA, ca nu prea stiu cu ce se mananca....
DAR, fulgii de plastic rezultati din reciclare nu sunt deseuri. D-voastra aveti o instalatie de procesare care foloseste deseuri din plastic pe post de materie prima si produce un produs finit (in situatia de fata, fulgi de plastic).
Nu le puteti vinde sub titulatura de "deseu", ele sunt cu totul altceva acum.

Ceea ce obtineti sunt produse finite si se vand cu TVA