Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

CE DREPTURI AM EU LA CASA IN CARE LOCUIM ,EU ,COPILUL NASCUT IN TIMPU L CASATORIEI SI SOTUL,LA CASA CUMPARATA DE SOT INAINTEA CASATORIEI ,IN TIMPUL CONCUBINAJULUI . SOTUL MAI AVAND UN COPIL DIN PRIMA CASATORIE. MULTUMESC.
nu aveti niciun drept asupra casei sotului daca aceasta casa a fost cumparata inainte de casatorie.cel mult in caz de divort, aveti un drept de creanta asupra bunurilor si asupra investitiilor efectuate in casa.
Daca sotul a decedat, dumneavoastra aveti dreptul la 25% din casa, iar copiii impreuna au dreptul la 75%. Deci daca sotul a avut 2 copii, fiecare mosteneste 37,5% din casa.
Daca sotul nu a murit, nu se pune problema de mostenire si situatia sta conform raspunsului de mai sus.