Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare bani de la notar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare bani de la notar

Buna seara, mai jos o sa va prezint pe scurt o speta si va rog sa-mi spuneti daca un notar poate fi tras la raspundere in aceasta situatie:
Sa presupunem ca o persoana fura actele de proprietate si CI a unui proprietar. Cu actele furate gaseste o persoana care sa semene cu cea din CI si face o procura la notariat. In baza acestei procuri se vinde o casa si in urma unei plangeri facute de adevaratul proprietar se anuleaza in instanta actul de vanzare cumparare si cei care au cumparat casa in baza procurii false trebuie sa-si recupereze prejudiciul de la cei ce au facut aceasta procura. Intrebarea mea este daca poate fi tras la raspundere si notarul in aceasta situatie intrucat nu a verificat foarte atent identitatea celui care s-a dat drept proprietar.

Va multumesc.
Daca se face vinovat notarul va raspunde.
Depinde foarte mult daca falsul a fost foarte bine facut.