Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actiune pauliana sau revocatorie articolul 975 codul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actiune pauliana sau revocatorie articolul 975 codul civil

Am contractat un credit de nevoi personale fara ipoteca pe care din motive obiective nu am fost in masura sa-l rambursez.La data contractarii imprumutului eram proprietarul unui apartament care a fost instrainat catre mama mea cu pastrarea dreptului de uzufruct.
Deoarece executorul m-a declarat insolvabil deci nu ma mai urmareste banca ales sa ma dea in judecata sa anuleze ctr de vanzare cump apartament in baza urmatoarelor premise:

Eram deja restant dar nu in executare cand am vandut apartamentul
Apartamentul este vandut catre ruda de grad 1 adik mama
Am pastrat drept de uzufruct

Din cele trei premise banca vrea sa demonstreze ca am vandut cu rea intentie vrand de fapt sa-mi ascund bunul respectiv.

Ce credeti ca ar fi de facut?

merg cu ei in instanta si am sanse de x% sa castig eu
revand bunul respectiv unei terte parti?
renunt la uzufruct?
Sau cum trebuie gestionat acest litigiu in asa fel incat sa fie bine?
#-o
Trebuie sa va intocmiti apararea sub indrumarea unui specialist.
avvalentina, utilizator
imi recomanzi pe cineva?
si cam ce sanse am sa se anuleze ctr?
Avand in vedere ca instrainarea imobilului s-a realizat in favoarea mamei dvs si dupa incheierea contractului de credit,exista sanse apreciabile ca banca sa obtina hotarare favorabila
Nu-l puteti vinde cat e in litigiu.
Nu are sens sa renuntati la uzufruct.. adica nu influenteaza cu nimic mersul procesului.
Daca se dovedeste ca mama a stiut de existenta reditului , daca se dovedeste ca pretul nu a fost platit, da ., sunt sanse ca vanzarea sa fie revocata.
Aveti nevoie de avocat care sa incerce sa aduca contra argumente.
in ctr de vanzare cump notarul certifica, ca pretul a fost platit la momentul semnarii si cum se poate banca dovedi ca mama a stiut de credit?