avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... garantie dupa reparatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

garantie dupa reparatie

Am returnat la magazin pentru reparatie un radiator cu halogen la care s-a ars un element. Am predat produsul pe data de 6 (sambata), iar garantia de 24 de luni expira pe data de 8 (zi de luni). Deci reparatia a gost gratuita. A durat vreo 3 saptamani pana a fost gata. Mi s-a spus apoi ca nu se mai da din nou garantie. Asa este?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 13:16, 30 Noiembrie 2012
dariad a scris:

Nu s-a facut proba, deci nu am observat zgarieturile si crapaturile.
Am semnat de primire.


va garantez:) ca ati semnat ca s-a facut si proba.
cat despre perioada de garantie aceasta se prelungeste cu perioada cat a fost in service.
Deci cu ce data incep sa socotesc? Cu 6 oct cand l-am dus si pana in 4 noi cand a iesit din service? Nr de zile, sa zicem 27 cat a stat in service, le adaug la data de 4 noi si mai am deci garantie pana la sfarsitul lunii?
se socoteste de la data predarii pana la data primirii.
La intrarea in vigoare a ultimelor modificari ale Legii 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora a fost abrogata Hotararea 394/1995 care prevedea la art. 13 ca durata termenului de garantie se prelungeste cu timpul scurs de la data la care consumatorul a reclamat defectarea produsului si pina la data repunerii acestuia in stare de functionare.

In schimb vanzatorul, daca doreste sa inspire incredere clientilor, poate specifica in garantie comerciala acest lucru.
Ares_3 a scris:

La intrarea in vigoare a ultimelor modificari ale Legii 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora a fost abrogata Hotararea 394/1995 care prevedea la art. 13 ca durata termenului de garantie se prelungeste cu timpul scurs de la data la care consumatorul a reclamat defectarea produsului si pina la data repunerii acestuia in stare de functionare.


e bine de retinut!:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema garantie la un acvariu andreeadodea andreeadodea Buna ziua! Va scriu deoarece ma aflu intr-o situatie deja neplacuta in legatura cu un produs defect in perioada garantiei... Si anume: In martie 2012 am ... (vezi toată discuția)
Telefon in garantie - schimbat piesa defecta cu piesa veche xciprian xciprian Buna ziua, In urma cu 3 saptamani am predat in magazinul unui operator de telefonie mobila telefonul meu defect, dar in garantie, spre a fi trimis in ... (vezi toată discuția)
Refuz de acordare a garantiei, agravarea defectului si facturare in neregula Vially Vially Am achizitionat in data de 23.02.2005 un laptop Fujitsu-Siemens model Amilo 1425 de la firma Dante international srl. Dupa aproximativ o luna de la ... (vezi toată discuția)