Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea in plata stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea in plata stimulentului de insertie

buna seara,am fost concediat in plata stimulentului de insertie pentru nemotivate,copilul are 1an si 6luni am optat de la inceput pentru stimulent chear dupa ce am nascut.am fost la un avocat si spune ca nu conteaza ca am stimulent.ce pot face?este corect ce mi-a raspuns.
Puteti ataca in instanta decizia de concediere , in termen de 45 de zile de la data comunicarii acesteia. Asa ceva este interzis prin lege.
Contestatie se va depune la Tribunalul n raza caruia aveti domiciliul.
freeelis a scris:

Puteti ataca in instanta decizia de concediere , in termen de 45 de zile de la data comunicarii acesteia. Asa ceva este interzis prin lege.
Contestatie se va depune la Tribunalul n raza caruia aveti domiciliul.

multumesc pentru raspuns.dar de ce avocati spun ca nu conteaza ca am stimulent,zice sa atacam decizia de concediere ca nu sau respectat pasi legal si sar putea sa castigam de ce nu-i intereseaza ca am stimulent.
Cand ati intrat in CCC? .. sau altfel spus , care este data nasterii copilului?
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Cand ati intrat in CCC? .. sau altfel spus , care este data nasterii copilului?

nu am fost in CCC de la inceput am optat pentru stimulent,am depus actele in30 de zile de la nastere si am primit direct stimulent.am citit undeva ca cine opteaza de la inceput pentru stimulent(CAZUL MEU ESTE PROTEJAT PANA LA 2 ANI DE CONCEDIERE)data nasteri 28.04.2011
Daca data nasterii copilului este de 28.04.2011 , atunci sunteti protejata de OUG nr.111/2010 care dispune:
Art. 25 (2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
......
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

Prin urmare, daca sunteti in termen , contestati decizia de concediere la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul .. termenul este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei respective.