Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract de mana versus contract notarial
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract de mana versus contract notarial

X si sotia vinde lui Y si sotia un apartament la un pret de 20 lei. Y nu are decat 4 lei, pentru restul avand promisiune din partea bancii ca va primi credit, insa numai cu un bun ipotecat. Asa ca X este de acord sa mearga la notar si sa treaca imobilul pe Y, contractul de vanzare cumparare stipuland ca s-au achitat cei 20 de lei integral la semnare.
Ulterior, X si Y, fara martori, scriu un contract de v-c de mana, in care se recunoaste avansul si se prevad niste termene de plata: ,,12 lei pana la data de..., respectiv pana cand banca ii va acorda creditul lui Y, iar restul de 4 lei pana in ianuarie 2013".
Banca in final nu-i mai acorda creditul, insa Y strange bani si achita 8 lei din 12. Se face hartie de mana ca s-au achitat 8 lei.
Y nu mai are, cel putin deocamdata, posibilitate de a achita.
X insista sa primeascacei 4 lei de urgenta, altfel il actioneaza in instanta pentru inselaciune. Ce sanse are?
pe inselaciune nu are sanse dar pe abuz de incredere poate va reusi sa faca ceva...de asemenea poate incerca in instanta civila sa isi recupereze diferenta de bani