Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vz-c intre rude
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vz-c intre rude

Buna ziua!
Am o nelamurire. Bunica mea (din partea tatalui) are o casa care e pe numele ei, vrea sa mi-o dea mie prin contract de vanzare cumparare. Bunica mai are 2 copii in afara de tatal meu.Ce fel de contract ar trebui sa fac asfel incat ceilalti sa nu-l poata ataca/rezilia. Dupa incheierea contractului am sa incep lucrari de reparare a casei, si nu as vrea sa ma trezesc ca dupa ce le termin, contractul va fi atacat de ceilalti copii ai bunicii.
Va multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.
O zi buna!
Buna ziua,

Singurul contract care nu ar putea fi atacat ar fi acela de vanzare-cumparare incheiat de catre bunica in favoarea dumneavoastra ,la notariat cu respectarea tuturor formalitatilor.
daca cumparati ..adica achitati pretul e ok..daca nu aveti grija .
orice contract poate fi atacat pentru motive temeinice. cel mai sigur pentru dumneavoastra este sa incheiati un contract de vanzare cumparare in forma auttentica si sa faceti dovada achitarii integrale a pretului vanzarii.