Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de deces pentru demnitari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de deces pentru demnitari

Am o situatie mai deosebita. Nu cred ca am postat bine, dar nu am gasit o categorie specifica cazului meu.

In cazul in care a decedat un demnitar (primar) care se afla in timpul exercitarii mandatului, se poate acorda un ajutor de inmormantare?... sau un altfel de ajutor .. de urgenta acordat de consiliul local, etc?
Am tot cautat pe net dar nu am gasit mai nimic.

Multumesc anticipat!
de regula, de ajutoarele de inmormantare acordate de primarii beneficiaza persoanele cu venituri reduse sau fara venituri. nu stiu daca este cazul primarului.
casele de pensii acorda ajutoare de inmormantare pensionarilor.
astfel de ajutoare se acorda si angajatilor in conformitate cu prevederile contractelor de munca.
Se acordă ajutor de deces pentru orice persoană care are calitatea de asigurat al sistemului public de pensii , inclusiv pentru decesul demnitarilor. Ajutorul poate fi solicitat în termenul general de prescripţie , de 3 ani de la deces.
Ajutorul de deces se solicită pe baza unei cereri formulată în scris la care se anexează certificatul de deces in original şi copie, actul de identitate al solicitantului (original plus copie), actele de stare civila ale solicitantului din care sa rezulte legatura civila a acestuia cu decedatul – sot, ruda, tutore, curator etc – (original plus copie), înscrisuri din care să rezulte că solicitantul a suportat cheltuielile ocazionate de deces (original plus copie) sau declaratia pe proprie raspundere (original), adeverinta care sa certifice că, la data decesului, membrul de familie cu varsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani urma o formă de învăţământ organizata potrivit legii (original), alte documente solicitate de platitorul ajutorului de deces.
Statul garantează prin lege fiecărei persoane care deţine statutul de asigurat al sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale dreptul la asigurări sociale, asigurări sociale care acoperă, pe lângă alte riscuri, şi riscul de deces al asiguraţilor şi a unora dintre membrii familiilor acestora.
Ajutorul de deces se solicită angajatorului asiguratului în cazul decesului asiguratului sau a unui membru a familiei asiguratului, dacă asiguratul este:
- persoană care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care e numită în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului;
....

Asadar, si in cazul decesului unui primar se acorda ajutor de deces.