avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul indemnizatie mame
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul indemnizatie mame

Buna ziua!
Sunt o femeie insarcinata si am urmatoarele intrebari legate de calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului:

1. avand in vedere ca in ultimele 2 luni de sarcina o sa fiu probabil in concediu prenatal platit cu 85%, mi se vor lua in calcul 10 luni de venituri intregi (1800 lei) si doua de 85 % din salariu (1530 lei )? sau se calculeaza 12 luni * 1800 lei?

2. al treisprezecelea salariu se ia in calcul in plus de veniturile mai sus mentionate?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ilia2007 , utilizator 11:38, 10 Februarie 2009
Al treisprezecelea salariu se ia in calcul precum si eventualele prime sau sporuri. In ceea ce priveste concediul prenatal, chiar daca este platit 85% din salariul de baza, vei avea surpriza placuta sa constati ca vei lua mai multi "bani in mana' decat in mod normal, si asta pentru ca din aceste venituri nu se retin toate contributiile (somaj, cas, cass, impozit...) Asadar ti se vor calcula 10 luni cu 85% din salariul tau net normal + 2 luni din venitul net obtinut in concediul prenatal (care sigur va fi mai mare).
Iti pot face o simulare de salariu+indemnizatie ca sa-ti spun exact cat vei lua daca imi dai mai multe date :
-1800 lei net sau brut?
-ce alte sporuri/prime/'al 13-lea sal' ai realizat in aceste ultime 10 luni.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.
elis a scris:

La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.


Date fiind acestea se mai aplica vreo retinere sau suma rezulata este cea incasata?
nu se mai aplica alta retinere
Se iau in calcul veniturile nete si nu cele brute, astfel incat procentul de 85% se aplica la media veniturilor nete realizate timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului.

Indemnizatia pentru CIC nu se impoziteaza.

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal si concediul pentru cresterea copilului shumy shumy Buna seara am si eu 3 intrebari la dvs: 1) cum se calculeaza salariul prenatal de 85%? Din salariul care este trecut in cartea de munca sau din cel pe ... (vezi toată discuția)
Concediu medical, concediu prenatal si postnatal aylynk aylynk Lucrez in invatamant si am o mare nelemurire: de la 12 sept. voi intra in concediu medical, apoi de la 1 oct intru in prenatal, in luna decembrie voi naste. ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil. cum se calculează când mama are mai multe contracte individuale de muncă? Ionela99999 Ionela99999 Buna ziua ! Daca am mai multe contracte de munca , dintre care unul pe 8 ore, unul pe 2 ore si unul pe 1 ora, toate incadrate cu salariul minim, cum se ... (vezi toată discuția)