Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu prenatal si concediul pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu prenatal si concediul pentru cresterea copilului

Buna seara am si eu 3 intrebari la dvs:

1) cum se calculeaza salariul prenatal de 85%? Din salariul care este trecut in cartea de munca sau din cel pe care-l ''iei in mana'' ???

2) stiu ca salariul pentru cresterea copilului de 800 de lei se compune practic din 600+200 care reprezinta alocatia copilului. Daca aleg varianta aceea de 85%, din suma rezultata se adauga si cei 200 lei reprezentand alocatia copilului pana la varsta de 2 ani????

3) cum se calculeaza aceast salariu de 85% pentru cresterea copilului pana la doi ani? Din salariul de pe cartea de munca sau din cel pe care-l ''iau in mana''? 85% din veniturile inregistrate in ultimele cate luni?

Multumesc frumos!
1. Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical.

2. Chiar daca optati pentru varianta cu 85% veti primi si cei 200 lei.

3. La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului astfel stabilita se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.

4. În sensul prevederilor art. 5 din Normele metodologice, veniturile care se iau în considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului reprezintă, după caz:
a) suma încasată din veniturile din salarii, care se stabileşte astfel:
-la locul unde se află funcţia de bază: suma încasată de persoana îndreptăţită, rezultată după aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul a impozitului, determinată ca diferenţă între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni şi a deducerii personale acordate pentru luna respectivă, şi contribuţiile la fondurile de pensii facultative, precum şi cotizaţia sindicală plătită în luna respectivă.

M-ati bagat intr-o ceata totala cu atatea termene strict contabilicesti despre care marturisesc ca nu am nici cea mai mica cunostinta.:) Mai pe intelesul meu: procentul acela de 85% despre care se vorbeste atat in cazul salariului prenatal si postnatal cat si in cazul indemnizatiei de crestere a copilului sa inteleg ca se calculeaza din ceea ce ramanea in mana in ultimele 6, respectiv 12 luni?
1. Indemnizatia de maternitate : 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical.

2. Indemnizatia pentru CIC : 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor profesionale nete realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.