Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA sulta
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA sulta

in urma unui proces de partaj m-i sa atribuit apartamentul mie cu obligatia de a achita sulta de *** sotului,fara sa fie specificata o perioada a achitarii sultei respective.Va rog respectuos, sa-mi poata spune cineva avizat ,care sunt procedurile executorului judecatoresc prin care voi fi instiintat si eventual obligat sa-mi achit sulta catre sot.
mai intai somatia, dupa aceea executarea silita propriu zisa ce va consta in urmarirea bunului imobil si vanzarea acestuia la licitatie... procedura dureaza destul de mult
In baza titlului executoriu bej va emite si comunica somatie pentru comunicarea obligatiei de achitare a sumei reprezentand valoarea sultei+cheltuieli de executare
Executarea silita poate fi dispusa de catre executor asupra bunurilor in evidenta dvs,care prin executare pot acoperi valoarea sumei de recuperat
Mai inainte de a se trece la executare silita creditorul trebuie sa va notifice sa faceti plata sultei. Abia dupa ce v-a pus in intarziere, poate solicita executarea silita a bunurilor dvs pana la concurenta sultei pe care trebuie sa i-o platiti.