avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune testament

Buna ziua am si eu o intrebare ,un bartan mi a lasat un testament ,el era singur ,sotia lui decedata de vreo 10 ani , si mai are un baiat care nu avea treaba cu el,ok pana acum , baiatul batranului a deschis proces pt anulare testamentului si dupa cateva luni bune nu i a dat castig de cauza si testamentul ranmane valabil acum la partaj , cat mi se cuvine mie si cat se cuvine baiatului , va multumesc
Ultima modificare: Marți, 13 Noiembrie 2012
kip_as, utilizator
Cel mai recent răspuns: kip_as , utilizator 12:32, 14 Noiembrie 2012
Svrie in sentinta !
nu am inteles raspunsul ,as dori sa imi spuneti daca iau jumate jumate cu el sau cum e legal va multumesc
spun ca anularea testamentului doar ce s a terminat partajul inca nu s a facut multumesc
O sa decida instanta in urma partajului.
Ce v-a lăsat prin testament? Toată averea? Un bun anume?

Ce a solicitat fiul? Anularea testamentului? Dezbaterea succesiunii şi reducţiunea legatului?

În principiu, dacă v-a lăsat toată averea, fiul va lua jumătate, respectiv rezerva pe care i-o lasă legea.

Poate că dacă aţi fi oferit mai multe detalii cu privire la testament, la obiectul cererii fiului, la ceea ce a stabilit instanţa în dispozitiv, aţi fi primit răspunsuri mai la obiect.

Alte discuții în legătură

Testament kip_as kip_as buna ziua , am avut un bartanel de care am avut grija si a murit , eu am un testament lasat de el si inainte sa moara i-am facut si expertiza ... (vezi toată discuția)
Contestare testament autentic PORA AMALIA PORA AMALIA Buna ziua! Doresc si eu sa aflu care este procedura de contestare a unui testament autentic... Bunica mea, decedata in 2021 a lasat un testament unui nepot, ... (vezi toată discuția)
Reductiune testamentara yulianus yulianus Buna ziua. Revi cu o intrebare,pt cineva care ma poate ajuta, sunt intr-un proces cu unchiul meu partaj judicar, in care el cere reductiune testamentare(eu am ... (vezi toată discuția)