Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune testament

Buna ziua am si eu o intrebare ,un bartan mi a lasat un testament ,el era singur ,sotia lui decedata de vreo 10 ani , si mai are un baiat care nu avea treaba cu el,ok pana acum , baiatul batranului a deschis proces pt anulare testamentului si dupa cateva luni bune nu i a dat castig de cauza si testamentul ranmane valabil acum la partaj , cat mi se cuvine mie si cat se cuvine baiatului , va multumesc
kip_as, utilizator
Svrie in sentinta !
nu am inteles raspunsul ,as dori sa imi spuneti daca iau jumate jumate cu el sau cum e legal va multumesc
spun ca anularea testamentului doar ce s a terminat partajul inca nu s a facut multumesc
O sa decida instanta in urma partajului.
Ce v-a lăsat prin testament? Toată averea? Un bun anume?

Ce a solicitat fiul? Anularea testamentului? Dezbaterea succesiunii şi reducţiunea legatului?

În principiu, dacă v-a lăsat toată averea, fiul va lua jumătate, respectiv rezerva pe care i-o lasă legea.

Poate că dacă aţi fi oferit mai multe detalii cu privire la testament, la obiectul cererii fiului, la ceea ce a stabilit instanţa în dispozitiv, aţi fi primit răspunsuri mai la obiect.