Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... suspendare permis
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

suspendare permis

buna ziua
as dori un raspuns la urmatoarea problema:
duminica 11.11.2012 mi-a fost suspendat permisul pentru neacordare prioritate pietoni; exista marcaj dar pietonul era pe cealalta parte a soselei, nu ajunsese nici macar la mijloc facuse doar 1-2 pasi, nu era pe sensul meu de mers; eu stiam ca in acest caz pot sa trec si conform art. 135 lit h din hg 1391/2006 pe care dl politist l-a trecut in p-v se pare ca aveam dreptate.
Dar dl politist a zis ca nu am dreptate ca legea spune ca trebuie sa fie 2 benzi pe sens+scuar ca sa se aplice acest lucru (am martori care au auzit), este adevarat?
Eu nu am gasit in lege.
Daca am semnat p-v credeti ca am vreo sansa sa fac contestatie?
multumesc.
Puteti face contestatie. V-ar ajuta daca ati avea si unul sau doi martori care sa sustina spusele dvs.
am un martor
conteaza daca e ruda?
aniry_28, utilizator
nu conteaza.
important este sa sustina cele spuse de dvs .