Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata pe post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata pe post

Va supun atentiei urmatorul aspect:
In perioada 1977- 1983 am lucrat la o intreprindere in care retribuirea muncii se facea pe post si nu pe categorie. Concret aveam inscris in carnetul de munca retributia corespunzatoare categoriei a 2a si primeam pe statul de plata retributia corespunzatoare categoriei a4a{conform fisei postului}, categoria a3a platit pe post de categoria a5a ,etc..Pentru contributia la pensia suplimentara se opreau sume corespunzatoare platii pe post.
Intrebari:
Angajatorul este obligat, la cererea mea sa imi elibereze o adeverinta cu sumele realizate din plata pe post in aceasta perioada ? Iin baza carui act normativ trebuie sa fac cererea de eliberare a adeverintei?
Casa de pensii va lua in consideratie la calcularea pensiei aceste sume?
Cine imi poate certifica datele privind plata contributiei la Fondul pentru pensia suplimentara?
Va multumesc.
ika a scris:

Va supun atentiei urmatorul aspect:
In perioada 1977- 1983 am lucrat la o intreprindere in care retribuirea muncii se facea pe post si nu pe categorie. Concret aveam inscris in carnetul de munca retributia corespunzatoare categoriei a 2a si primeam pe statul de plata retributia corespunzatoare categoriei a4a{conform fisei postului}, categoria a3a platit pe post de categoria a5a ,etc..Pentru contributia la pensia suplimentara se opreau sume corespunzatoare platii pe post.
Intrebari:
Angajatorul este obligat, la cererea mea sa imi elibereze o adeverinta cu sumele realizate din plata pe post in aceasta perioada ? Iin baza carui act normativ trebuie sa fac cererea de eliberare a adeverintei?
Casa de pensii va lua in consideratie la calcularea pensiei aceste sume?
Cine imi poate certifica datele privind plata contributiei la Fondul pentru pensia suplimentara?
Va multumesc.
VA ROG FRUMOS un raspuns!
Adeverintele prin care se dovedesc aceste venituri vor cuprinde:
- denumirea unitatii;
- perioada în care s-a lucrat, cu indicarea datei de începere si de încetare a raportului de munca;
- functia, meseria sau specialitatea exercitata;
- denumirea sporurilor, procentul sau suma acordata;
- perioada în care a realizat aceste venituri;
- adeverintele vor purta numar, data eliberarii, stampila unitatii, precum si semnatura celui care angajeaza unitatea sau a persoanei delegate în acest sens de conducerea unitatii.
1. Angajatorul este obligat sa elibereze adeverinte cu sumele pentru care a achitat CAS. Nu este in interesul fostului angajator sa elibereze adeverinte din care sa rezulte ca v-a platit altfel decat ceea ce a inscris in carnetul de munca.
2. Casa de pensii va lua in calcul sumele pentru perioadele in care s-a platit CAS. Daca exista contradictii intre mentiunile din carnetul de munca si adeverinte, au prioritate mentiunile din carnetul de munca.
3. Numai fostul angajator poate sa ateste ca a platit contributia pentru pensia suplimentara.