Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditii somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditii somaj

Buna ziua,
As dori sa trimit pe cineva in somaj, doar ca in ultimul an a avut si concediu medical, are dreptul la somaj?
Multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni un trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Perioadele concediu medical nu sunt stagiu de cotizare la somaj (decat cele 5 zile platite de angajator).

4. Asadar pentru completarea adeverintei (Anexa 26) alegeti 12 luni (din cele 24) in care a lucrat si a cotizat la somaj.