avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditii somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditii somaj

Buna ziua,
As dori sa trimit pe cineva in somaj, doar ca in ultimul an a avut si concediu medical, are dreptul la somaj?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:05, 14 Noiembrie 2012
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni un trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Perioadele concediu medical nu sunt stagiu de cotizare la somaj (decat cele 5 zile platite de angajator).

4. Asadar pentru completarea adeverintei (Anexa 26) alegeti 12 luni (din cele 24) in care a lucrat si a cotizat la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj marius29_86@yahoo.com marius29_86@yahoo.com Buna ziua! Daca am lucrat 9 luni, o luna am fost in concediu de odihna si 2 luni am fost in concediu fara plata, pot beneficia de indemnizatie de somaj. ... (vezi toată discuția)
Somaj salariati la firma in faliment stelach stelach Buna ziua, O firma a angajat in luna aprilie a acestui an mai multe persoane care le incetase contractul la o firma intrata in faliment. Firma noua, are ... (vezi toată discuția)
Somaj manuelasimona manuelasimona Buna ziua, daca cineva a lucrat 9 luni la o firma, dupa aceea aceasta a semnat lichidare cu vechea firma, si dupa aceea au fost preluati de o alta firma unde ... (vezi toată discuția)