Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura prealabila
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura prealabila

Litiu intre doua firme. Se va introduce actiune in instanta. Care e procedura prealabila:
1. ajunge doar concilierea directa?
sau
2. e obligatoriu ca un mediator sa faca informarea cu privire la mediere?
incercati mai intai concilierea directa... daca vreti sa nu platiti taxa de timbru si credeti ca aveti sanse cu medierea, e de preferat sa obtineti o hotarare de expedient decat sa va judecati multa vreme
ART. 720^1
(1) În procesele şi cererile dintre profesionişti evaluabile în bani şi derivate din raporturi contractuale, înainte de introducerea cererii de chemare în judecată, reclamantul va încerca soluţionarea litigiului fie prin mediere, fie prin conciliere directă cu cealaltă parte.
(1^1) Termenul de prescripţie a dreptului la acţiune pentru dreptul litigios supus medierii sau concilierii se suspendă pe durata acestei proceduri, dar nu mai mult de 3 luni de la începerea ei.

Iar daca ajungeti la un acord acesta se poate investi si cu formula executorie in caz ca partile nu-si respecta promisiunile, obligatiile , in conformitate cu art.6 din directiva nr. 52/2008 a Uniunii Europene.
Sunt convins ca cealalta societate nu se va prezenta nici la conciliere nici la mediere, va trebui sa ajung in instanta si vreau sa fac procedura prealabila corect. Deci e suficienta concilierea, am inteles bine, e optional intre conciliere si mediere, iar informarea cu privire la mediere nu e obligatorie? Nu ar avea rost sa piarda timpul si un mediator daca e suficienta convocarea la conciliere, oricum la tribunal ajungem ...