Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Stingerea obligatiilor prin remitere datorie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Stingerea obligatiilor prin remitere datorie

Buna ziua,

Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei.
B are de primit de la C 500 de lei iar,
C are de primit de la A 500.

Se poate face remitere de datorie in valoare de 500 de lei intre A si B, B si C, si C si A astfel încât se sting datoriile firmelor A si C si scade datoria lui B fata de A cu 500 lei?

Va multumesc!
Se poate face dar numai pentru suma de 500 lei. Societatea A va pretinde societatii B plata diferentei de 500 lei pe care acesta din urma o datoreaza.
Multumesc pentru raspuns! Nu am vazut sa se practice aceasta metoda de stingere a obligatiilor. Se face prin inscris notarial sau pur si simplu printr-o declaratie a partilor? Aceasta modalitate de ”plata” nu afecteaza in nici un fel celelalte implicatii fiscale, adica dpdv al impozitului, tva-ului....
oranca, utilizator
A se vedea in acest sens art. 1641 Cod civil.
De ce contabilii îmi recomandă compensaţia în locul remiterii? Cunosc procedeul de compensare dar nu mi se potriveşte. Doresc dacă se poate utilizarea remiterii dar aş vrea să mă ajutati şi cu o monografie contabilă. Vă multumesc!
Vi se recomanda compensarea de catre contabili pentru ca sunt foarte putini care cunosc ca exista si alte modalitati de stingere a unei creante.
Cu privire la monografia contabila fie cautati modele pe internet, fie apelati la un expert contabil sa o intocmeasca.