Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces partaj

Dupa 14 ani de casnicie si 5 ani de proces de divort si partaj am ajuns la capatul puterilor si cu bani multi dati la avocati. Deci am plecat cu copilul din apartamentul bun comun acum 5 ani.A urmat procesul de partaj la judecatorie unde am avut avocat ( am facut diverse expertize)si s-a stabilit de catre instanta ca trebuie sa-mi dea fostul sot o suma de bani si el sa ramana in apartament.Eu am fost multumita dar fostul sot nu. A urmat procesul la tribunal iar avocat, iar timbrare, iar expertize, aceeasi decizie. La fel fostul sotul nu a fost multumit si a facut recurs civil. Eu ma aflu in situatia in care m-am saturat de procese. Nu mai vreau sa ma prezint la proces, nu vreau sa depun recurs, sau poate sa depun o informare, omeneasca, de bun simt si sa arat cum stau lucrurile( ca de fapt eu am lasat totul lui si am plecat). Ce repercursiuni credeti ca ar avea acest fapt?
Daca sotul a facut apel si apoi recurs el trebuia sa timbreze si sa achite alte contraexpertize daca le-a solicitat.

In concret dvs. la apel ( la tribunal ) si recurs ( la Curtea de Apel ) nu aveati de achitat taxe de timbru, etc. decat cel mult onorariu avocat ( daca ati avut aparator).

Legal, la recurs , daca sunteti decat intimata NU AVETI TAXE DE ACHITAT.
ContSters258148, utilizator
Printr-o intampinare depusa la dosar aratati toate argumentele dvs legate de acest dosar.
Daca nu depun intampinare si nu ma prezint la proces credeti ca as avea de pierdut?
Credeti ca exista sanse ca judecatorul sa ia o alta hotarare?
De ce sa nu depuneti intampinare? Este dreptul dumneavoastra si nu este obligatoriu sa va prezentati. Intampinarea o puteti depune si prin posta cu confirmare de primire, fax, pastrati ok-ul de primire. Solicitati judecarea cauzei in lipsa.
Un alt aspect pe care ar trebui sa-l aveti in vedere este faptul ca, in acest moment, dv aveti o hotarare definitiva pe care o puteti investi si pune in executare silita in vederea recuperarii sultei datorate. Chiar daca procesul se afla in stadiul de recurs, recursul nu suspenda executarea.