Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU FARA PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU FARA PLATA

Este obligat angajatorul sa-i acorde concediu fara plata (3 luni )unui angajat din sectorul bugetar?
Art. 153 Codul muncii:

(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
codul muncii se aplica relatiilor de munca. pentru functionari se aplica statutul functionarilor.
DILIGENT MANAGEMENT SRL, Furnizor servicii la ONRC
dar peronalului contractual?
pentru personalul contractual sunt aplicabile dispozitiile codului muncii.
DILIGENT MANAGEMENT SRL, Furnizor servicii la ONRC
Daca acordarea concediului fara plata nu este reglementat prin reg de ordine int sau contract colectiv de munca , atuci angajatorul i-mi acorda daca vrea?