avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU FARA PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU FARA PLATA

Este obligat angajatorul sa-i acorde concediu fara plata (3 luni )unui angajat din sectorul bugetar?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:48, 20 Noiembrie 2012
Art. 153 Codul muncii:

(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
codul muncii se aplica relatiilor de munca. pentru functionari se aplica statutul functionarilor.
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
DILIGENT MANAGEMENT SRL, Furnizor servicii la ONRC
dar peronalului contractual?
pentru personalul contractual sunt aplicabile dispozitiile codului muncii.
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
DILIGENT MANAGEMENT SRL, Furnizor servicii la ONRC
Daca acordarea concediului fara plata nu este reglementat prin reg de ordine int sau contract colectiv de munca , atuci angajatorul i-mi acorda daca vrea?

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata haiducu haiducu poate un angajat sa aiba mai mult de 90 zile concediul fara plata?? (vezi toată discuția)
Concediul fara plata cristina1981 cristina1981 buna ziua am nevoie urgent de un raspuns la intrebarea mea.la cate zile de concediu fara are dreptul un angajat pe an (vezi toată discuția)
Concediu fara plata marina_s marina_s Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cate zile pe an are dreptul un angajat la concediu fara plata? Va multumesc. (vezi toată discuția)