Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cate zile pe an are dreptul un angajat la concediu fara plata?
Va multumesc.
Potrivit art.153 alin.2 C.mun., durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, verificati daca in aceste documente este prevazuta durata maxima a CFP care se poate acorda unui salariat ..

Lucrati in sectorul privat sau bugetar?
Buna seara,
Lucrez in sectorul privat.
Va multumesc.
Atunci sunt aplicabile cele de mai jos:
Potrivit art.153 alin.2 C.mun., durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, verificati daca in aceste documente este prevazuta durata maxima a CFP care se poate acorda unui salariat ..

In lipsa unor astfel de prevederi, se poate negocia cu anagajatorul durata CFP.