Forum Discuţii juridice Executare silită Cheltuieli executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Cheltuieli executare silita

Buna ! am fost obligat la plata unei sume de 3700 ron reprezentam cheluieli ale executarii silite - in masura in care nu sunt angajat deloc - pot solicita reducerea la jumatate a onorariului . daca da , ce trebuie sa fac in continuare ? multumesc , m-ar ajuta un raspuns promt , va rog .
Cheltuielile de executare se stabilesc de catre executorul judecatoresc si nu tin cont de veniturile debitorului executat, ci de felul executarii si suma de recuperat.
Eventual, in conditiile in care aceste cheltuieli de executare sunt disproportionat de mari raportate la obiectul executarii, puteti face o contestatie la executare.
Onorariul executorului judecatoresc si eventualele cheltuieli ocazionate de procedura si documentele incheiate pe parcursul etapelor executarii silite nu sunt conditionate de sursele financiare ale debitorului
Legea 151/2011 publicata in Monitorul Oficial 493/2011 privind aprobarea OUG 144/2007 pentru modificarea alin. (1) al art. 37 din Legea 188/2000 privind executorii judecătoreşti, care prevede, printre altele, modificarea sistemului de calcul pentru onorariul maxim care le poate reveni executorilor.
Potrivit noilor modificari ale legii 188/2000, pentru creanţele în valoare de peste 50.000 lei, dar până la 80.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.000 lei plus un procent de până la 3% din suma ce depăşeşte 50.000 lei din valoarea creanţei ce face obiectul executării silite;

Daca apreciati ca detineti probe temeinice,daca va aflati in teremen,aveti dreptul sa formulati contestatie la executare
Daca nu platesc aceste cheltuieli , inteleg ca voi fi executat silit - locuiesc intr-un imobil. Pot fi executat silit , si sa pierd acest imobil cu toate ca nu am ipoteca ? in masura in care nu am alta locuinta va fi executat silit imobilul ? multumesc