Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Poate fi evacuata o societate de catre executor fara a avea o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila?
"Noul Cod Civil ("NCC") consacra caracterul de titlu executoriu al contractelor de inchiriere incheiate in forma autentica, precum si al celor incheiate prin inscris sub semnatura privata dar inregistrate la organele fiscale, in ceea ce priveste obligatia de plata a chiriei (art. 1798 NCC) si obligatia de restituire a bunului care face obiectul contractului (art. 1809 alin. 2 si 3 si art. 1816 alin. 3 NCC).
Aceasta noutate adusa de NCC este aplicabila tuturor contractelor de inchiriere, cu alte cuvinte atat contractelor ce au ca obiect imobile (locuinte, spatii destinate activitatii profesionistilor - sedii principale sau secundare, imobile cu alta destinatie), cat si contractelor de inchiriere a bunurilor mobile (mijloace de transport, echipamente, etc)* .
Consecintele acestei reglementari sunt importante, intrucat locatorul nu mai trebuie sa obtina o hotarare judecatoreasca pe fondul pretentiei sale, ci poate porni direct executarea silita impotriva chiriasului de rea-credinta (fie pentru neplata chiriei, fie pentru predarea bunului la incetarea contractului). "
In situatia nerespectarii clauzelor contractual negociate si asumate de catre parti,in temeiul disp art 1809,art 1818 NCC,locatorul daca nu obtine materializarea interesului stipulat contractual-in termenul stabilit,poate solicita bej executarea silita a locatarului sau pentru predarea spatiului
Dar in cazul in care nu exista contract incheiat si amiabil s-a stabilit un termen de eliberare, constitie titlu executoriu inscrisul sub semnatura privata?