Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN

1. In baza carui act normativ sau metodologii de aplicare se poate incadra o casa executata din lemn cu structura de grinzi de lemn si pereti din OSB in categoria A de impozitare ? (asa cum se intampla intr-o primarie din jud.Arad)

(conform tabelului din art. 251 privind valorile impozabile / mp pentru suprafata desfasurata a cladirii)

===============================
(extras)
VALORILE IMPOZABILE
pe metru pătrat de suprafaţă construită desfăşurată la clădiri, în cazul persoanelor fizice
Art. 251 alin. (3)

A. Clădire cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori
din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în
urma unui tratament termic şi/sau chimic

B. Clădire cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală,
din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte
materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic
=================================
Este OSB "material supus unui tratament termic sau chimic"?
Despre tehnologia de fabricatie a placilor OSB puteti citi aici :
[ link extern ]

Placile stratificate din aschiile de lemn sunt supuse unui tratament teremic.

Cu toate acestea, in opinia mea(asa cum de altfel se intampla si-n urbea mea) astfel de constructii se incadreaza la B: "cladire cu peretii exteriori din lemn,..."