avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN

1. In baza carui act normativ sau metodologii de aplicare se poate incadra o casa executata din lemn cu structura de grinzi de lemn si pereti din OSB in categoria A de impozitare ? (asa cum se intampla intr-o primarie din jud.Arad)

(conform tabelului din art. 251 privind valorile impozabile / mp pentru suprafata desfasurata a cladirii)

===============================
(extras)
VALORILE IMPOZABILE
pe metru pătrat de suprafaţă construită desfăşurată la clădiri, în cazul persoanelor fizice
Art. 251 alin. (3)

A. Clădire cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori
din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în
urma unui tratament termic şi/sau chimic

B. Clădire cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală,
din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte
materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic
=================================
Este OSB "material supus unui tratament termic sau chimic"?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:06, 21 Noiembrie 2012
Despre tehnologia de fabricatie a placilor OSB puteti citi aici :
[ link extern ]

Placile stratificate din aschiile de lemn sunt supuse unui tratament teremic.

Cu toate acestea, in opinia mea(asa cum de altfel se intampla si-n urbea mea) astfel de constructii se incadreaza la B: "cladire cu peretii exteriori din lemn,..."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite locale casa din lemn laurentiu972 laurentiu972 Reformulez o intrebare: Cum se poate incadra o casa executata cu structura de grinzi de lemn si pereti din OSB ? (conform tabelului din art. 251 privind ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladire pers fizica ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa-mi explicati cum se determina valoarea impozabila unitara si calculul impozitului pe cladire pentru o suprafata utila de 278 mp ... (vezi toată discuția)
Ce suprafata se ia in considerare la decizia de impunere ptr ... daleona daleona Ce suprafata se ia in considerare la decizia de impunere ptr plata impozitului pe cladiri, suprafata utila sau suprafata utila totala (+balcoane)? Multumesc (vezi toată discuția)