Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce suprafata se ia in considerare la decizia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce suprafata se ia in considerare la decizia de impunere ptr ...

Ce suprafata se ia in considerare la decizia de impunere ptr plata impozitului pe cladiri, suprafata utila sau suprafata utila totala (+balcoane)? Multumesc
Codul fiscal
Art. 251. -

(1) În cazul persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei de impozitare la valoarea impozabilă a clădirii.
(2) Cota de impozitare este de 0,2% pentru clădirile situate în mediul urban și de 0,1% pentru clădirile din mediul rural.
(3) Valoarea impozabilă a unei clădiri se determină prin înmulțirea suprafeței construite desfășurate a clădirii, exprimată în metri pătrați, cu valoarea corespunzătoare din tabelul următor:

Tipul clădirii Clădire cu instalații
de apă, canalizare,
electrice și încălzire
(lei/m2)
[condiții cumulative] Clădire fără instalați
de apă, canalizare,
electricitate
sau încălzire
(lei/m2)
1. Clădiri cu pereți sau cadre din beton armat, cărămidă arsă, piatră naturală sau alte materiale asemănătoare 5.300.000 3.100.000
2. Clădiri cu pereți din lemn, cărămidă nearsă, paiantă, vălătuci, șipci sau alte materiale asemănătoare 1.400.000 900.000
3. Construcții anexe corpului principal al unei clădiri, având pereții din beton, cărămidă arsă, piatră sau alte materiale asemănătoare 900.000 800.000
4. Construcții anexe corpului principal al unei clădiri, având pereții din lemn, cărămidă nearsă, vălătuci, șipci sau alte materiale asemănătoare 500.000 300.000
5. Subsol, demisol sau mansardă utilizată ca locuință 75% din suma care
s-ar aplica clădirii 75% din suma care
s-ar aplica clădirii
6. Subsol, demisol sau mansardă utilizată cu alte scopuri decât cel de locuință 50% din suma care
s-ar aplica clădirii 50% din suma care
s-ar aplica clădirii
(4) Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafețele podurilor care nu sunt utilizate ca locuință și suprafețele scărilor și teraselor neacoperite.