Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITE LOCALE CASA DIN LEMN

Reformulez o intrebare:
Cum se poate incadra o casa executata cu structura de grinzi de lemn si pereti din OSB ?

(conform tabelului din art. 251 privind valorile impozabile / mp pentru suprafata desfasurata a cladirii)

===============================
(extras)
VALORILE IMPOZABILE
pe metru pătrat de suprafaţă construită desfăşurată la clădiri, în cazul persoanelor fizice
Art. 251 alin. (3)

A. Clădire cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori
din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în
urma unui tratament termic şi/sau chimic

B. Clădire cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală,
din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte
materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic
=================================
Materialul OSB este lemn? O cladire cu pereti de OSB se poate incadra la pct. B? Care este baza legala a incadrarii?

Multumesc anticipat
OSB-ul este prin definitie o placa de material obtinuta prin presare in conditii de temperatura.
Ma gandesc ca se considera ca acest material a fost supus unui tratament termic deci nu ar intra la B ci la A.

Definitie OSB
OSB

OSB (Oriented Strand Board) este o placa de material lemnos presat. Fasii plate de lemn cu o grosime de 0,5-0,7 mm si lungime de pana la 140 mm sunt dispuse in trei straturi astfel incat suprafetele exterioare constau in fasii aliniate pe directia lungimii placii, iar cele din interior sunt fasii transversale. Operatiunea de presare are loc in conditii de temperatura si presiune foarte ridicate si se face ci ajutorul unei rasini melamina-uree-fenol-formaldehida (MUPF) si rasinilor isocianate ca lianti. Parametrii de inalta rezistenta a OSB-ului rezulta din fibra lemnoasa neintrerupta, din fasiile tesute si modul de orientare a fasiilor in straturile componente.