avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pronuntare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pronuntare sentinta

Scuzati-ma ca va deranjez cu o intrebare dar nu m-am lamurit in privinta unui aspect.Solutia intru-un dosar penal urmeaza a fi data zilele astea, de unde pot afla inainte de a fi instiintat acasa?Se publica intr-un registru, se anunta in sedinta publica?La cat timp dupa as putea gasi informatia?
Cel mai recent răspuns: BIGHY , utilizator 21:41, 11 Iunie 2012
In seara zilei in care trebuie data pronuntarea puteti incerca pe portalul instantelor sa vedeti daca apare solutia. Daca nu imediat a 2 a zi dupa pronuntare puteti merge la arhiva instantei unde v-ati judecat si cauta in condica solutia pronuntata. Trebuie sa stiti numarul de dosar.
Hotararile penale nu se comunica.
Se comunica doar o copie a dispozitivului hotararii si asta numai in situatia in care ati lipsit la judecata si de la pronuntare.
Pronuntarea o puteti afla fie de pe portalul instantei respective, fie de la condica de sedinte in ziua urmatoare a pronuntarii.
As dori inca o completare daca se poate.Dupa afisarea sentintei, am 10 zile pentru a face recurs.Acele 10 zile curg de cand a fost pronuntata dezicia(nu am fost la pronuntare) sau de cand sunt instiintat acasa?Si in cazul unei infractiune de delapidare, se judeca la Tribunal sau la Curtea de Apel?Multumesc anticipat.
dacă aţi fost prezentă la dezbateri termenul curge de la pronunţare.Declaraţi recurs iar motivarea o veţi face ulterior după ce se va redacta hotărârea.
Recursul se judecă la Curtea de Apel.
Am fost la unele termene dar nu am fost prezent la citirea sentintei.Instanta a ramas in pronuntare.Si a comunicat hotararea cam dupa o saptamana.Oare trebuie sa astept acasa instiintarea?Sau ma pot duce inainte sa o primesc pentru a depune acest recurs?
Ultima modificare: Joi, 7 Iunie 2012
BIGHY, utilizator

Alte discuții în legătură

Recurs - asociatii si fundatii legally brunette legally brunette Care este termenul de recurs impotriva solutiei de respingere a cererii de modificare a statutului unei asociatii? termenul curge de la pronuntare sau ... (vezi toată discuția)
Sentinta in procesele civile LUNCANU IONEL LUNCANU IONEL Va rog sa imi spune-ti in cat timp trebuie sa ajunga hotararea acasa dupa terminarea procesului (prima instanta), avand in vedere termenul procedural pentru ... (vezi toată discuția)
Termen recurs mihai_14 mihai_14 Buna ziua ,va rog frumos sa-mi spuneti si mie, cei in drept, daca termenul de recurs in penal, curge de la data pronuntarii hotararii, sau de cand se comunica ... (vezi toată discuția)