Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pronuntare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pronuntare sentinta

Scuzati-ma ca va deranjez cu o intrebare dar nu m-am lamurit in privinta unui aspect.Solutia intru-un dosar penal urmeaza a fi data zilele astea, de unde pot afla inainte de a fi instiintat acasa?Se publica intr-un registru, se anunta in sedinta publica?La cat timp dupa as putea gasi informatia?
In seara zilei in care trebuie data pronuntarea puteti incerca pe portalul instantelor sa vedeti daca apare solutia. Daca nu imediat a 2 a zi dupa pronuntare puteti merge la arhiva instantei unde v-ati judecat si cauta in condica solutia pronuntata. Trebuie sa stiti numarul de dosar.
Hotararile penale nu se comunica.
Se comunica doar o copie a dispozitivului hotararii si asta numai in situatia in care ati lipsit la judecata si de la pronuntare.
Pronuntarea o puteti afla fie de pe portalul instantei respective, fie de la condica de sedinte in ziua urmatoare a pronuntarii.
As dori inca o completare daca se poate.Dupa afisarea sentintei, am 10 zile pentru a face recurs.Acele 10 zile curg de cand a fost pronuntata dezicia(nu am fost la pronuntare) sau de cand sunt instiintat acasa?Si in cazul unei infractiune de delapidare, se judeca la Tribunal sau la Curtea de Apel?Multumesc anticipat.
dacă aţi fost prezentă la dezbateri termenul curge de la pronunţare.Declaraţi recurs iar motivarea o veţi face ulterior după ce se va redacta hotărârea.
Recursul se judecă la Curtea de Apel.
Am fost la unele termene dar nu am fost prezent la citirea sentintei.Instanta a ramas in pronuntare.Si a comunicat hotararea cam dupa o saptamana.Oare trebuie sa astept acasa instiintarea?Sau ma pot duce inainte sa o primesc pentru a depune acest recurs?
BIGHY, utilizator