Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de timbru pt persoanele cu handicap grav (cu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de timbru pt persoanele cu handicap grav (cu asistent personnal / insotitor)

Exista vreun articol de lege, o lege speciala, ceva, orice care sa permita reducerea taxei de timbru judiciar la un nivel cat de cat platibil, scutirea ei sau cel putin permiterea platii acesteia in rate esalonate, pt aceasta categorie de persoane cu dizabilitati raportat la venitul extrem de mic, sub limita de existenta, tinand cont ca persoana cu dizabilitati care a deschis actiunea, a fost acuzata de fapte penale neadevarate, care, conform Codului Penal, pt aceste acuzatii, persoana acuzatoare era aspru pedepsita...?!
lonley-wolf, utilizator
Pentru raspuns concret evaluati venitul extrem de mic,deoarece
OUG nr51/2008 Art. 9
La stabilirea venitului se iau in calcul orice venituri periodice, precum salarii, indemnizatii, onorarii, rente, chirii, profit din activitati comerciale sau dintr-o activitate independenta si altele asemenea, precum si sumele datorate in mod periodic, cum ar fi chiriile si obligatiile de intretinere.
ynocentta a scris:

Pentru raspuns concret evaluati venitul extrem de mic,deoarece
OUG nr51/2008 Art. 9
La stabilirea venitului se iau in calcul orice venituri periodice, precum salarii, indemnizatii, onorarii, rente, chirii, profit din activitati comerciale sau dintr-o activitate independenta si altele asemenea, precum si sumele datorate in mod periodic, cum ar fi chiriile si obligatiile de intretinere.

293-43-70-30=150 Ron => asta e toata suma ramasa dupa achitarea tuturor facturilor lunare (43 Ron - Serviciu TV RCS & RDS; 70 Ron - Serviciu Date Orange; 30 Ron - Serviciu Telefonie (voce))
tinand cont ca persoana cu dizabilitati care a deschis actiunea(..)

Actiunea am deschis-o eu

Va hotarati, cine a deschis actiunea ?
Dvs sunteti reclamant si nu sunteti persoana cu dizabilitati, chiar daca pesoanele cu dizabilitati ar fi beneficiat de vreo reducere speciala, nu ar fi fost cazul dvs, ati pus gresit problema.

Dar cererile pt daune aduse demnitatii sunt scutite de plata taxei de timbru. V-a cerut sa timbrati ? puteti contesta

Legea 146/1997, actualizata 2011, privind taxele judiciare de timbru
Actualizata prin Legea nr. 202/2010 ("legea micii reforme in justitie") publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 714 din 26 octombrie 2010.
Art. 15.-Sunt scutite de taxe judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, referitoare la:
f1)stabilirea si acordarea de despagubiri persoanei fizice pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii, reputatiei, vietii intime, familiale sau private, ori dreptului la imagine;

Ps art 62 daca ati scris dvs bine, nu are legatura cu cazul in opinia mea.
gi_jane2 a scris:

tinand cont ca persoana cu dizabilitati care a deschis actiunea(..)

Actiunea am deschis-o eu

Va hotarati, cine a deschis actiunea ?
Dvs sunteti reclamant si nu sunteti persoana cu dizabilitati, chiar daca pesoanele cu dizabilitati ar fi beneficiat de vreo reducere speciala, nu ar fi fost cazul dvs, ati pus gresit problema.

Dar cererile pt daune aduse demnitatii sunt scutite de plata taxei de timbru. V-a cerut sa timbrati ? puteti contesta

Legea 146/1997, actualizata 2011, privind taxele judiciare de timbru
Actualizata prin Legea nr. 202/2010 ("legea micii reforme in justitie") publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 714 din 26 octombrie 2010.
Art. 15.-Sunt scutite de taxe judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, referitoare la:
f1)stabilirea si acordarea de despagubiri persoanei fizice pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii, reputatiei, vietii intime, familiale sau private, ori dreptului la imagine;

Ps art 62 daca ati scris dvs bine, nu are legatura cu cazul in opinia mea.

Deci sa recapitulez clar si concret pt ca m-am exprimat cand la pers. I, cand la pers. a III-a singular:
Eu sunt reclamantul care a deschis actiunea, totodata fiind de 14 ani diagnosticat cu ~degenerescenta hepatolenticulara~ si incadrat in gradul 1 cu deficienta functionala grava cu asistent personal...de asemeni si tatal meu, mort in prezent, a fost persoana cu dizabilitati, el fiind orb de foarte multi ani.
Actiunea am intemeiat-o pe baza articolelor:art. 58; art. 62; art. 72; art. 73 pct. (1); art. 78; art. 79 si art. 252-256 Cod Civil pt acuzatii aduse familiei mele, acuzatii ce cuprindeau termeni de vandali/zare, hoti/e, distrugere...etc etc...aceste acuzatii ne-au fost adresate in scris, printr-o intampinare, intr-un alt dosar in care se judecau parintii mei pt o cauza total diferita (fond funciar)...aceasta actune mi-a fost incadrata la categoria Fond-pretentii.

Art. 62

Interzicerea practicii eugenice

(1) Nimeni nu poate aduce atingere speciei umane.

(2) Este interzisă orice practică eugenică prin care se tinde la organizarea selecţiei persoanelor.

acest articol l-am introdus in actiune pt ca a facut referire si la originile noastre genetice facand separatisme si chiar categorisindu-ne.
Intrebarea este: daca sunt scutite de taxe judiciare de timbru actiunile si cererile pt stabilirea si acordarea de despagubiri persoanei fizice pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii, reputatiei, vietii intime, familiale sau private, ori dreptului la imagine, sunt scutite si in conditiile in care eu am estimat daunele morale la o anumita suma si care sunt sansele sa obtin suma estimativa...sau stabileste completul de judecata daunele ce le considera de cuviinta...?