avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura in euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura in euro

Buna, am o problema la care doresc sa ma ajutati. Firma la care lucrez are o pensiune. Am un cazat persoana fizica Italiana care doreste sa-i fac factura pe numele sau in euro si sa-mi plateasca in euro cazarea. Cum facturez TVA (cota TVA este de 9%).
Inregistrez factura in 390 la Prestari servicii? Trabuie sa ma inregistrez in ROI ?
Am nevoie de raspuns urgent, Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 10:50, 24 Noiembrie 2012
puteti emite o factura in valuta cu tva 9% cu mentiunea cursului valutar din ziua facturarii.
nu trebuie sa va inscrieti in ROI si nici nu trebuie sa raportati serviciul in decl. 390.
Va multumesc. Ce ma deruteaza pe mine este faptul in in programul de conta. apare in 390 la prestare serviciu intracomunitar(P) dar cu valoarea taxei hoteliere 3 lei. La cod oprerator nu e nimic , doar numele clientului. Sa las asa?
nu e prestare de serviciu intracomunitar, chiar daca beneficiarul este cetatean italian.
locul prestarii este romania, adica locul unde este situat imobilul - art. 133, alin 4, lit a) cod fiscal.
Va multumesc din nou, sunteti o minune!!!!!!!!!!!!!!
cu placere.

sa nu exageram totusi.... :)

Alte discuții în legătură

Factura prestari servicii pe baza de contact pt.italia MARIAN76 MARIAN76 AM O FIRMA ROMANEASCA,ADICA UN SRL CU SEDIUL IN ROMANIA SI ANGAJEZ PERSONAL CU CONTRACT DE MUNCA.SALARIATII MEI VOR MUNCII IN ITALIA LA O FIRMA ITALIANA PE ... (vezi toată discuția)
Livrari in italia niko 94 niko 94 Trabuie sa fac o factura pt livrare de usi in Italia, factura se face in euro si in lei, sau se face in euro si se trece la valoare si in lei(nu este tva pt ca ... (vezi toată discuția)
Facturare tiku1985 tiku1985 Buna ziua, Vreau sa facturez prestari de servici catre o firma din UE, valoarea contractului este de 500 Eu, cursul de schimb 4.263, ok m-am inregistrat in ... (vezi toată discuția)