Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura in euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura in euro

Buna, am o problema la care doresc sa ma ajutati. Firma la care lucrez are o pensiune. Am un cazat persoana fizica Italiana care doreste sa-i fac factura pe numele sau in euro si sa-mi plateasca in euro cazarea. Cum facturez TVA (cota TVA este de 9%).
Inregistrez factura in 390 la Prestari servicii? Trabuie sa ma inregistrez in ROI ?
Am nevoie de raspuns urgent, Va multumesc!
puteti emite o factura in valuta cu tva 9% cu mentiunea cursului valutar din ziua facturarii.
nu trebuie sa va inscrieti in ROI si nici nu trebuie sa raportati serviciul in decl. 390.
Va multumesc. Ce ma deruteaza pe mine este faptul in in programul de conta. apare in 390 la prestare serviciu intracomunitar(P) dar cu valoarea taxei hoteliere 3 lei. La cod oprerator nu e nimic , doar numele clientului. Sa las asa?
nu e prestare de serviciu intracomunitar, chiar daca beneficiarul este cetatean italian.
locul prestarii este romania, adica locul unde este situat imobilul - art. 133, alin 4, lit a) cod fiscal.
Va multumesc din nou, sunteti o minune!!!!!!!!!!!!!!
cu placere.

sa nu exageram totusi.... :)