Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA FACTURA PRESTARI SERVICII PE BAZA DE CONTACT PT.ITALIA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

FACTURA PRESTARI SERVICII PE BAZA DE CONTACT PT.ITALIA

AM O FIRMA ROMANEASCA,ADICA UN SRL CU SEDIUL IN ROMANIA SI ANGAJEZ PERSONAL CU CONTRACT DE MUNCA.SALARIATII MEI VOR MUNCII IN ITALIA LA O FIRMA ITALIANA PE BAZA UNUI CONTRACT DE PRESTARI SERVICII INTRE SRL-UL MEU SI FIRMA ITALIANA.EU VOI INTOCMI LUNAR O FACTURA DE PRESTARI SERVICII CATRE FIRMA ITALIANA.DACA SUNT NEPLATITOR DE TVA TREBUIE SA MA INSCRIU IN REGISTRUL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI SAU TREBUIE SA DEVIN PLATITOR DE TVA DOAR PENTRU ACTIITATEA DE PRESTARE DE SERVICIU INTRACOMUNITARA ?
MARIAN76, utilizator
va rog sa nu mai scrieti cu capslock.

in cazul in care este vorba de un contract de punere la dispozitie de personal, trebuie sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar inainte de prestarea serviciilor si sa va inscrieti in ROI, iar factura se raporteaza in decl. 390.