Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... întâmpinare la cererea de intervenþie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

întâmpinare la cererea de intervenþie

un model de întâmpinare
Către,
Judecătoria/tribunalul/Curtea de Apel . . . ,.
Subsemnatul . . . , domiciliat în . . .str. . . .nr . . . .bl . . .sc . . . ap . . ., cod poştal . . ., depun în termen legal
ÎNTÂMPINARE
împotriva cererii de chemare în judecată, formulată de reclamantul/pârâtul . . .în Dos. civil Nr. . ./codul instanţei /data, anul . . .prin care vă solicit respingerea cererii de judecată a reclamantului/pârâtului . . . . .din cel puţin următoarele motive :
1) este netemeinică : . . . .,
2) nelegală : . . . .,
3) . . . . .,
4) . . . . . .,

sau :

ÎN FAPT
- netemeinic şi nelegal, prin Cererea sa, înregistrată la această instanţă la data de . . .în dosarul civil mai sus menţionat, reclamantul/pârâtul a solicitat . . . . .(faceţi un mic rezumat al cerinţelor părţii adverse, urmată/concomitent de susţinerile dvs. cu probe scrise, martori etc criticând punctul de vedere al părţii adverse)

ÎN DREPT
- Constituţia României, art. :. . .; . . .; . . .; . . . . ;
- Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, art. : . . . ; . . . ;
- Cod Proc. Civ. art.115 - 118 ; . . . . ; . . . .;

ÎN PROBAŢIUNE
- înscrisul numit . . . . .semnat de . . . . ;
- copie de pe actul . . . . . .;
- copie de pe actul numit . . . din data de . . . .;
-

Ridic următoarele excepţii (dacă e cazul):
1) Excepţia tradivităţiii cererii de chemare în judecată (dau ca exemplu);
2) Excepţia . . . . ;

Notă : toate excepţiile ce le veţi ridica, aveţi obligaţia să le SUSŢINEŢI scurt, clar şi la obiect:

ANEXEZ în . . . exemplare cu menţiunea "Pt. conformitate cu originalul" (scrieţi şi semnaţi fiecare copie cu această menţiune) :
- . . . . .;
- . . . .;

Faţă de cele expuse mai sus, solicit respingerea acţiunii reclamantului/pârâtului ca fiind : netemeinică, nelegală, (spre exemplu inadmisibilă dacă e cazul etc etc)

Cu cheltuieli de judecată ce voi fi nevoit/ă a le face cu prezenta acţiune.

Depusă în . . . .exemplare, (se depune 1 exemplar pt. instanţă şi câte unul pt. fiecare reclamant, TOATE identice)

data, semnătura

ATENŢIE ! adaptaţi-o situaţiei dvs.şi depuneţi în ziua rămânerii în pronunţare bonuri cu cheltuielile de judecată (bonuri xerox etc etc)
Curaj şi mult succes !