Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gramatica bat-o vina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gramatica bat-o vina

M-am nascut in anul 1968 iar numele meu a fost scris PIRVU in timp ce numele tatalui meu este trecut PARVU. Toate actele mele sunt cu PIRVU. Pe certificatul de nastere de asemenea la numele tatalui scrie PIRVU. Sunt singurul copil al parintilor mei. Fiind bolnavi amandoi ma gandesc la toate. Am sa am probleme legate de aceea litera buclucasa? Ce pot face pana traiesc parintii mei?
Chiar aşa. Gramatica, bat-o vina.

ªi virgula, bat-o norocul...
Am avut aceeasi problema, cu exact aceeasi litera, care ma "deosebea" de parintii mei... N-am avut niciodata nici o neplacere legata de acest fapt, dar la decesul lor, cand am dezbatut succesiunea, mi s-a solicitat o declaratie data in fata notarului de catre doua persoane care i-au cunoscut bine pe parintii mei si au confirmat ca erau una si aceeasi persoana fiecare, indiferent de litera din acte...
narcisa_salbatica, utilizator
Aceasta declaratie se numeste declaratie de notorietate .