Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA SI MUNCA IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA SI MUNCA IN STRAINATATE

In cazul in care ma pensionez anticipat,pot munci in strainatate cu contract de munca?este legal,sau trebuie sa renunt la pensie?
1. Trebuie sa faceti o cerere catre Casa de Pensii pentru suspendarea platii pensiei.

2. Dupa ce incetati contractul de munca in strainatate faceti cerere de reluare in plata a pensiei.

3. La data cand pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta se vor adauga la stagiul de cotizare si perioadele lucrate intre timp.
Am intrebat la casa de pensii, unde am depus dosarul pt pensionare anticipata cu penalizare, daca pot beneficia de pensie in cazal in care lucrez in strainatate cu contract de munca si au zis ca nu e nici o problema.Au spus ca in Romania nu pot avea contract de munca si pensie, dar in alta tara pot munci linistita, nu e nici o problema.Acuma nu mai inteleg nimica, e legal sau nu e legal?S-a schimbat ceva in legislatie intre timp, sau doamnele de la casa de pensii sant pe langa lege?
1. Acum e legal ce v-a spus de la Casa de Pensii.

2. De cand ati pus intrebarea prima data (noiembrie 2012) Casa Nationala de Pensii Publice a venit cu precizari, asa cum vi s-a spus de la Casa de Pensii.

Va multumesc.
Buna seara. Revin cu acceasi intrebare.Am intrebat la ANAF daca pot fi pensionata anticipat si daca pot lucra legal cu contract de munca in străinătate si au zis ca nu.Intrebarea mea e, s-a schimbat ceva in lege din octombrie 2014 pana acuma? Deoarece la casa de pensii , cand am depus dosarul au spus ca pot, acum cei de la ANAF spun ca nu.Care e adevarul?