Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi revocata suspendarea executarii ped. in cazul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi revocata suspendarea executarii ped. in cazul neplatii cheltuielilor judiciare?

Influenteaza neplata cheltuielilor judiciare suspendarea conditionata a pedepsei?
Nu, insa in cazul in care veti solicita instantei sa constate intervenirea reabilitarii de drept, va fi necesar sa faceti dovada achitarii cheltuielilor judiciare catre stat.
Revocarea poate interveni in cazul neachitarii obligatiilor civile stabilite prin hotararea de condamnare.
Art.84 c.pen.
Revocarea în cazul neexecutării obligaţiilor civile
Dacă până la expirarea termenului de încercare condamnatul nu a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, instanţa dispune revocarea suspendării executării pedepsei, afară de cazul când cel condamnat dovedeşte că nu a avut putinţa de a îndeplini acele obligaţii.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, neplata cheltuielilor de judecata nu atrage revocarea suspendarii.
Se va face reabilitare de drept in acest caz.
reabilitare de drept pe art. 86 cod penal. cheltuielile judiciare trebuie achitate.
Trebuie achitate dar si daca nu le plateste tot va fi reabilitat de drept.

Problema lui este ca nu il ajuta reabilitarea indiferent ca plateste sau nu cheltuielile de judecata.