avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi revocata suspendarea executarii ped. in cazul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi revocata suspendarea executarii ped. in cazul neplatii cheltuielilor judiciare?

Influenteaza neplata cheltuielilor judiciare suspendarea conditionata a pedepsei?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:02, 28 Noiembrie 2012
Nu, insa in cazul in care veti solicita instantei sa constate intervenirea reabilitarii de drept, va fi necesar sa faceti dovada achitarii cheltuielilor judiciare catre stat.
Revocarea poate interveni in cazul neachitarii obligatiilor civile stabilite prin hotararea de condamnare.
Art.84 c.pen.
Revocarea în cazul neexecutării obligaţiilor civile
Dacă până la expirarea termenului de încercare condamnatul nu a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, instanţa dispune revocarea suspendării executării pedepsei, afară de cazul când cel condamnat dovedeşte că nu a avut putinţa de a îndeplini acele obligaţii.



Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, neplata cheltuielilor de judecata nu atrage revocarea suspendarii.
Se va face reabilitare de drept in acest caz.
reabilitare de drept pe art. 86 cod penal. cheltuielile judiciare trebuie achitate.
Trebuie achitate dar si daca nu le plateste tot va fi reabilitat de drept.

Problema lui este ca nu il ajuta reabilitarea indiferent ca plateste sau nu cheltuielile de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare bolt1234 bolt1234 salut! in noiembrie 2008 am fost condamnat la un an de inchisoare cu suspendare conditonata avand un termen de incercare de 3 ani. as vrea sa stiu cind pot ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli judiciare - modalitati de plata mario999 mario999 Buna ziua ma numesc Mario am 17 ani si de curand am fost eliberat sub supraveghere mai precis am primit 2 ani cu incercare si 1 an cu executare.Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)