Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul penalitati la factura platita in transe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul penalitati la factura platita in transe

Buna ziua!
in august anul acesta am avut o factura scadenta la o societate comerciala. pe factura nu am metionat in caz de neplata penalitaiile sunt de .... dupa ce au trecut o saptamana de la scadenta ne-au virat in cont jumatate din suma .dupa care au in decursul a 2 saptamani ne-au trimis cate 1000 lei ca in urmatoarea saptamana sa inceapa cu sume de 500 lei pana la terminarea intregi facturi de plata . din momentul scadentei si pana au achitat toata factura a trecut aproximativ 3 luni de zile. poate sa-mi spuna cineva care este modalitatea de calcul al penalitatiilor si care este procedura incasarea acestor bani?
Pentru incasarea penalitatilor trebuie sa emiteti o factura de penalitati(fara Tva).
Calculul il veti face tinand cont de data scadentei si platile succesive efectuate de soc.respectiva.