Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garantie obligatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garantie obligatorie

Astazi 28.noi.2012 ni sa spus ca ni se va oprii din salariu obligatoriu o suma care reprezinta garantia vestiarelor pe care le folosim la servici si pe deasupra vom plati incepind cu luna mai a acestui an care a trecut, deci din urma. Daca se poate asta, as dori sa stiu si in ce conditii se poate face si ce acte se fac in acest caz? Multumesc !
Potrivit Legii nr.22/1969, numai persoanele angajate in functia de gestionar sunt oblgate sa constituie garantie ... art. 10. - Gestionarul are obligatia de a constitui o garantie in numerar.

Gestionar, in intelesul legii, este acel angajat al unei organizatii socialiste care are ca atributii principale de serviciu primirea, pastrarea si eliberarea de bunuri aflate in administrarea, folosinta sau detinerea, chiar temporara, a unei organizatii socialiste, indiferent de modul de dobindire si de locul unde se afla bunurile.

Constituirea garantiei se face prin contract incheiat in scris, astfel cum se prevede in art.11 din actul normativ mai sus mentionat.

Garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate.
Garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cistigul mediu pe o luna, dupa caz.