Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului de pana la varsta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului de pana la varsta de 1 sau 2 ani.

Buna seara,
Am lucrat fara intrerupere din data de 03.10.2005 pana la 29.02.2012. De la data de 01.03.2012 - 31.07.2012 nu am mai avut venituri, iar de la 01.08.2012 m-am angajat cu contract de munca. Eu am ramas gravida la sf lunii mai.
Exista o solutie sa beneficiez de indemnizatie (stiu ca trebuie sa am 12 luni lucrate anterioare nasterii copilului iar tatal a fost cu contract in alta tara, independent)
Mentionez ca va trebui sa nasc la jumatatea lunii februarie 2013.
Din pacate nu puteti beneficia de indemnizatie pentru ca nu aveti 12 luni lucrate fara intreruperi.
multumesc pt raspuns