Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale integ.barca cu motor la Dir.Taxe Locale in 2008
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

integ.barca cu motor la Dir.Taxe Locale in 2008

Buna. Am si eu o intrebare de pus,va rog sa ma ajuta-ti.
In anul 2008 am cumparat o barca cu motor,pe firma.Trebuia declarata la
Dir.Taxe Impoz.Loc.? Furnizorul barcii ne-a comunicat ca in anul 2008
legislatia nu obilga declararea,asa este ?
Multumesc pentru un raspuns
conform art.262, din L571/2003, -b) navele fluviale de pasageri, bărcile şi luntrele folosite pentru transportul persoanelor fizice cu domiciliul în Delta Dunării, Insula Mare a Brăilei şi Insula Balta Ialomiţei, sunt scutite de la plata impozitului.

ART. 263 Calculul taxei, pct. (7) În cazul mijloacelor de transport pe apă, impozitul pe mijlocul de transport este egal cu suma corespunzătoare din tabelul următor:

Mijloc de transport - lei -
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit şi uz personal--18lei
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri--48lei
3. Bărci cu motor--181lei
4. Nave de sport şi agrement*)-Între 0 şi 964
5. Scutere de apă--181lei
6. Remorchere şi împingătoare:
a) până la 500 CP inclusiv--482lei
b) peste 500 CP şi până la 2.000 CP inclusiv--783lei
c) peste 2.000 CP şi până la 4.000 CP inclusiv--1.205lei
d) peste 4.000 CP--1.928lei
7. Vapoare - pentru fiecare 1.000 tdw sau fracţiune din acesta--157lei
8. Ceamuri, şlepuri şi barje fluviale:
a) cu capacitatea de încărcare până la 1.500 de tone inclusiv--157lei
b) cu capacitatea de încărcare de peste 1.500 de tone şi până la 3.000 de tone inclusiv--
241lei
c) cu capacitatea de încărcare de peste 3.000 de tone--422 lei

Conform Codului fiscal trebuia sa declarati in teremen de 30 zile, deci veti fi impus cu data cumpararii.