Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proceduri proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proceduri proces

Buna ziua, sunt pensionara si nu imi permit un avocat va rog daca ma puteti ajuta cu raspunsul la cateva intrebari:
Daca luni 10 XII 2012 am proces in provincie (Arges) si trimit din Bucuresti prin posta intampinarea luni 3 XII 2012, ma incadrez in termen?
Anexez toate dovezile care sunt inscrisuri/acte de la inceput, sau se pot adauga in caz de necesitate pe parcurs?
Pe intampinare se pune timbru si taxa judiciara (mentionez ca sunt partea parata (chemata la proces).
Multumesc.
Intampinarea se depune cu 5 zile inainte de data procesului.
Daca trimiteti prin posta, se va lua in calcul data postei (stampilata pe plicul trimis) din ziua in care a fost trimisa intampinarea.

Paratul nu datoreaza taxa de timbru si timbru judiciar, decat daca in cadrul actiunii reclamantului, vine si el cu o noua cerere (numita cerere reconventionala) legata de pretentiile invocate de reclamant.

Inscrisurile de care doriti sa va folositi le puteti trimite anexate intampinarii.

Problema este ca ar fi mai bine totusi sa va prezentati la proces, deoarece nu stiti ce se poate discuta.

Daca nu aveti posibilitati financiare pentru a va angaja un avocat, exista posibilitatea sa obtineti asistenta judiciara gratuita, daca indepliciti conditiile prevazute de OUG 51/2008 privind ajutorul public judiciar. Tot in baza acestei legi puteti beneficia chiar si de consultatii juridice in legatura cu cauza dvs.

In acest sens, puteti formula o cerere la Baroul de avocati din judetul in care domiciliati.
Daca depuneti pe 3 XII.intampinarea la posta este in regula, pentru ca cea conteaza este data postei si nu data la care ajunge la instanta.

Puteti anexa intampinarii actele pe care intelegeti sa le folositi. Puteti solicita si judecarea in lipsa.

Intampinarea nu trebuie timbrata. Daca aveti si dvs pretentii fata de cererea reclamantului, atunci e necesara o cerere reconventionala care trebuie timbrata.
Va multumesc, cu multa consideratie.
Sa aveti bine.