Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbru judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbru judiciar

Tatal meu nu s-a inteles cu sora in privinta impartirii mostenirii, sora nefiind de acord. S-a ajuns in instanta la partaj. Tata a depus intampinarea si a platit taxa. Dar si partea adversa a depus intampinare si platit taxa.
Credeam ca numai partea vatamata plateste taxa de timbru judiciar. Trebuie ambele parti? Va multumesc!
viorel77, utilizator
Daca prin intampinare revendici sau ceri ceva atunci se plateste taxa de timbru .Daca nu ai pretentii ci doar formulezi aparari, nu se plateste taxa timbru
.Intampinarea se depune doar in cazul paratului, reclamantul trebuie sa depuna raspuns la intampinare.Probabil paratul a depus cerere reconventionala pt care se achita taxa timbru
prepeleac, utilizator
Dupa depunerea intampinarii paratului nu urmeaza stabilirea datei partajului in instanta? Si reclamantul a depus intampinare inainte, cerere.
paratul depune intampinare, aceasta e trimisa reclamantului care trebuie sa trimita instantei "raspuns la intampinare" .Dureaza cam 2 luni pana se da primul termen.