Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daune Morale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daune Morale

As dori sa stiu daca pentru a se acoda daune morale intr-un conflict de munca este necesar ca acestea sa fie precizate in contractul individual/colectiv de munca.Intreb acest lucru deoarece in prezent in Codul Muncii prejudiciul moral este trecut explicit.

Multumesc.
Nu este necesar sa fie prevazute daune morale in contractul individual sau colectiv de munca. Instanta poate acorda aceste daune daca va considera ca sunt indeplinite conditiile legale pentru acodarea lor.
In Codul Muncii este prevazut astfel: art.253 (1) : Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

Asadar, codul Muncii pevede despagubirea salariatului care a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului ...

Despagubirea salariatului in cazul in care a suferit un prejudiciu din culpa angajatorului poate fi inserata in c.i.m sau in c.c.m aplicabil angajatorului, insa existenta textului de lege in acest sens este suficienta.