Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs pentru un post de pe o pozitie supracalificata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs pentru un post de pe o pozitie supracalificata

Doresc sa particip la un concurs pt ocuparea unui post de tehnician chimist, in cadrul unei universitati tehnice, de pe o pozitie supracalificata.
Postul respectiv cere 9 ani vechime in specialitate. Eu am absolvit chiar facultatea care scoate la concurs acest post, am lucrat in productie ca laboranta 1 an, inaintea studiilor superioare si ca inginer, dupa absolvire, 6 ani.
Apoi am lucrat ca inginer proiectant exact in specialitatea respectiva la un institut de prestigiu si apoi la o firma mai mica dar in acelasi domeniu.Dar cei de la serv.personal, m-au atentionat , la depunerea dosarului ca nu intrunesc conditiile de vechime in specialitate, intrucat activitatea in proiectare nu se ia in consideratie.Eu am incercat sa le explic ca activitatea de proiectare este de calcul si conceptie, superioara celei de productie si ca nu au motive sa respinga dosarul.De asemenea am insistat sa fie vazut de intreaga comisie , care include si specialisti. Mi s-a raspuns ca juristul apreciaza/respinge analizand criteriile si numai ce admite dansul trece mai departe la comisie. Au dreptate?
Doresc sa precizez ca perioada de 6 ani,dupa terminarea studiilor, am lucrat in productie(rafinarie).