avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare scoala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare scoala

Am obtinut o sponsorizare pentru ajutarea unor copii defavorizati dar nu pot intra pana miercuri in posesia banilor deoarece:
banii se varsa in contul primariei
in primul consiliu local primaria pune in discutie problema
fiind sfârşit de an primaria nu accepta rectificari de buget şi chiar daca le-ar acepta ar fi prea tarziu
ce solutie poate fi?
Cel mai recent răspuns: gheorghechisar , utilizator 17:06, 4 Decembrie 2012
Va rog sa precizati mai clar cine e destinatarul sumei de bani din sponsorizare, dumneavoastra adica persoana fizica, juridica sau primaria, consiliul local adica o institutie publica? Daca erati destinatara sumei ca persoana fizica, de ce se foloseste contul bancar al primariei? Sau e altceva? Pentru a vedea ce regim juridic trebuie aplicat.
este vorba despre o scoala
Fac parte din comisia de actiuni comunitare
Firmele nu pot face donatii sau sponsorizări decât pentru persoane juridice
Scolile nu pot primi aceste donatii sau sponsorizari decat prin primarii...... Consiliu local.... şi cum toata lumea e in campanii şi la sfarsit de an e mai mult decat dificil
Am incercat prin Consiliul reprezentativ al părintilor pe scoala dar firma sponsor mi-a spus că nu e persoana juridica
Acum, in acest an, situatia e cam blocata/inchisa.
Pentru viitor va sfatuiesc sa infiintati un ong asociatie de parinti prin care puteti atrage bani sau bunuri ca sponsorizari si apoi sa-i directionati pentru diferite activitati la care beneficiari sa fie elevii scolii(dupa criteriile stabilite de ong).
Multumesc mult!
Singura solutie este intr-adevar un ONG.
Solutiile simple sunt prea complicate pentru români!!!!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociație Ana231 Ana231 Buna ziua! Sunt acționar minoritar intr-o firma (10%) și împătimită a motocicletelor in timpul liber. Doresc sa înființez o asociație pentru pentru ... (vezi toată discuția)
Conditiile deductibilitatii sponsorizarii AphisG AphisG Buna ziua, Intrebarea mea este legata strict de conditiile in care sponsorizarile sunt considerate deductibile. Din legea 32/1994 am concluzionat ca nu ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare iliutaana iliutaana Buna seara! Lucrez la o scoala gimnaziala si as vrea sa atrag fonduri extrabugetare prin o sponsorizare. Vreau sa stiu de ce acte contabile justificative am ... (vezi toată discuția)