Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la notar este cu sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la notar este cu sentinta judecatoreasca

Buna,
Va rog frumos, sa-mi explice cineva referitor la divortul la dotar cu copii minori
Am semnat de cateva zile la notar 1 singur exemplar al cererii de divort.Intrebare: de ce un sg exemplar?E corect asa?
La cererea de divort, parte din acelasi document era trecuta si conventia la minor cu toate conditiile ref. la nume, domiciliul copilului, pensia precum si modaliatatea de vizita si obligatiile parintelui care nu va locui cu copilul-Tata. Intrebare:Conventia la divort, este un document separat de certificatul de divort?La ultimul termen va fi semnata o alta cerere, o alta conventie?Care sunt documentele ce vor fi semnate si in cate exemplare?Dupa semnarea acestor documente, ce documente vom primi?
Vreau sa stiu daca certificatukl de divort este insotit de sentinta judecatoreasca irevocabila?Este insotit de Conventia la minor si de un document redactat de catre cei care fac ancheta sociala?
O ultima intrebare: In cazul in care nu se respecta conventia la divort cu copil minor(ex: tata nu plateste pensia, nu-mi da acordul sa ies din tara sau nu plateste tratamentele medicale ale copilului, nu participa la serbarile scolare...etc) si nu reusim la notar abiabil sa ne intelegem, m-a pot adresa tribunalului?In ce fel?
Dupa finalizarea divortului la notar, trebuie sa aveti cate 1 exemplar original din: conventia in procedura divortului(cui se incredinteaza copilul minor, programul de vizita, cheltuielile de crestere si educare, numele, domiciliul minorului, etc.), actul de lichidare al bunurilor comune, certificatul de divort, emise toate de notarul public. Certificatul de divort constata desfacerea casatoriei pe cale amiabila, nefiind necesara o hotarare judecatoreasca.
Daca nu se va respecta conventia incheiata, va veti putea adresa instantei de judecata competenta.
multumesc