avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatii concediu de odihna efectuat in 2012, ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatii concediu de odihna efectuat in 2012, restant din an anterior - 2011

Un salariat are de efectuat zile de concediu de odihna restante din 2011, cand avea un salariu x la 8 ore/zi. De la 1.11.2012 i s-a intocmit un act aditional prin care i s-a redus salariul (y) si timpul de lucru (2 h/zi).
In cursul lunii noiembrie a avut zile de concediu de odihna, (din cele restante pe 2011). Programul calculeaza automat indemnizatia de CO prin media zilnica cf Codului muncii.
Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Salariatul sustine ca indemnizatia de CO trebuie calculata la salariul din 2011.
Cum este corect?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:55, 7 Decembrie 2012
trebuie sa ne raportam la urmatoarele: concediul de odihna pentru anul 2011 este obligatoriu sa fie executat pana la 31.12.2011, iar cel din 2012 pana la 31.12.2012.Cum puteti acorda concediul din 2011 in noiembrie 2012?Ei bine, daca lamuriti asta nu mai aveti o problema cu ...salariul din anul 2011 sau 2012
Art. 146
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.

(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.


Pai, suntem in cazul art 146-(3) si angajatorul acorda concediul restant din anul anterior, in anul "urmator". Eu voiam o parere despre cuantumul indemnizatiei. Multumesc.
Cuantumul indemnizatiei il gasiti la art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Co corespunzator anului 2012, obligata sa-l uzez in 2013 si platit corespunzator unei 1/2 de norma-acum sunt si in pensie de gradul iii Angela_b1260 Angela_b1260 Buna ziua Am cateva nelamuriri legate de CO-ul meu neuzat si va rog sa ma ajutati: Incepand cu 01.02 2012- pana la 31.07. 2013 am fost in ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie co ContSters146823 ContSters146823 Cum se calculeaza indemnizatia de co pentru un salariat care efectueaza acum co aferent anului 2011? Iau in calcul venitul brut realizat in ultimele luni ale ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de odihna anyme anyme Buna seara, Am un angajat care a demisionat in 10 decembrie. 1.Cum ii calculez suma aferenta concediului de odihna neefectuat? 2.Unde o trec in declaratia ... (vezi toată discuția)