Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare mandat postal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare mandat postal

.Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura initiala.
3.Restitui banii clientului prin Posta (200 lei), iar POSTA imi emite Factura pe care scrie Mandat Postal, iar totalul facturii emise de Posta este 204 lei. ( din care 200 ii duce clientului , iar 4 lei este comisionul Postei).

Ce inregistrari contabile fac?
Multumesc,

eu cred asa:
411-707
411-4427(daca are TVA)
5121-411 incasare client(apoi daca retrageti banii din banca 5311-581 si concomitent 581-5121)-200
411-707-cu minus la stornare
411-4427-cu minus
5311-411 cu minus incasare(aveti pv de retur la client atasat )-200
626-5311-4 ron 9este o cheltuiala cu posta pentru dvs)
daca am uitat ceva....
Nelamurirea mea este cum inregistrez Factura de la Posta (Mandat Postal)
in valoare de 204 lei care cuprinde:
400 lei pe care ii duce clientului meu , iar 4 lei este valoare serviciului pe care mi-l presteaza.
Factura de la Posta are valoarea de 204 lei. Cum inregistrez aceasta factura in contabulitate???

624= 401 ( 4 lei), adica cheltuiala mea cu transportul banilor,
????????? ( 200 lei) cum ii inregistrez????
vioviod, utilizator
@mea culpa v-a raspuns mai sus.
Este plata din casierie. A unei incasari. Nu se inregistreaza astfel de operatiune cu semnul minus.

Pentru ca am mai intrebat si acum doua zile Iulian cum se face incasarea unui comision bancar retinut eronat de banca si am vazut ca nu mi-ai raspuns in topicul respectiv, va dau solutia pentru a nu denatura rulajul contului 5311 cu astfel de operatiuni.

Se inregistreaza in registrul de casa plata, iar inregistrarea contabila este aceasta:

581=5311 200 lei

Concomitent printr-o nota contabila efectuati urmatoarea inregistrare contabila:

581=411 - 200 lei