avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare inainte de termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare inainte de termen

Am o pedeapsa de 1an si 6 luni cu suspendare + 2 ani termen de incercare...
Exista vreo posibilitate sa ma reabilitez inainte de termen . Multumesc anticipat!
Raspunsul la intrebarea dvs. este negativ.
Textul de lege este foarte clar si nu contine nici un fel de derogare.


Codul penal:
ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
Nu exista nicio posibilitate sa va reabilitati mai inainte de termenul prevazut de lege.
am fost condamnat la 6 luni inchisoare cu suspendare conditionata cfm 81-82 cp pentru art 36/2 D.328/1966 291 cp si la 6 luni inchisoare cu suspendare conditionata cfm 81-82 cp pe termen de 2 ani si 6 luni pentru art 26 rap la 288/1 cp. Imi puteti spune care e sentinta si cand pot sa ma reabilitez sentinta penala a fost data pe 24.03 .2004 si decizia penala 24 .06 2004
@tstefan

Termenul dvs. de incercare de 2 ani si 6 luni , se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, respectiv de la data de 24.06.2004 ( daca aceasta data este corecta).
Daca in acest interval de timp nu ati savarsit o alta infractiune si nici nu s-a dispus revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in conditiile art 83 si 84 c.pen., dupa expirarea acestuia intervine reabilitarea de drept.
Prin urmare, solicitati eliberarea unui cazier, iar daca pedeapsa aplicata figureaza inca in cazierul dvs., este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.

Ultima modificare: Marți, 11 Decembrie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
pedeapsa inca figureaza doar ce am scos cazierul

Alte discuții în legătură

Reabilitarea in cazul unei pedepse cu suspendarea cond.a executarii acesteia? gflor2004 gflor2004 cum poate fi reabilitata o persoana condamnata la 1 an si 6 luni cu suspendare cf art 81,83,pt art 208/1,209/1,g,i cp,41/2,74,76 cp prin sp 2819/14.09.2005 a ... (vezi toată discuția)
Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)
Condamnat in 2007 la o pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen.-mai figureaza pedeapsa in cazier? stefan_pitt stefan_pitt buna ziua am si eu o intrebare.in legatura cu cazieru.in 2007 14/12.am primit condamnare cu suspendare de 1 an si trei luni cu termen de incercare de 3ani si ... (vezi toată discuția)