Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Penalitati societate in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Penalitati societate in insolventa

Pentru un client care a intrat in insolventa si care la data respectiva avea o restanta, cum se procedeaza d.p.d.v. al penalitatilor: cum se factureaza (fara tva?), raportarea se face la perioada de la inceperea procedurii de insolventa si cum se pot recupera aceste sume daca nu accepta aceste penalitati stipulate in contract? Multumesc.
penalitati se pot calcula pana la data deschiderii procedurii.
Dupa data deschiderii procedurii nu se mai calculeaza penalitati, chiar daca este un contract de colaborare intre 2 societati comerciale?
Penalitati se calculeaza de la scadenta pana data intrarii in insolventa si se pot factura ulterior intrarii in insolventa, adica azi? Multumesc.